TermoKaust to akumulacyjny piec szamotowy w którym podstawowym paliwem jest drewno w kawałkach. Wiemy z doświadczenia, że czym bardziej rozdrobnimy polana drewna tym lepiej się palą i dają wyższą temperaturę, odpowiedzialny za to jest gaz drzewny który ma dużą powierzchnię do spalania. Drewno do palenia w sezonie grzewczym należy obliczyć z zapotrzebowania na energię cieplną pomieszczenia, które chcemy ogrzać. W normalnych warunkach domów energooszczędnych jest to ok. 40 W/m2 powierzchni podłogi tego pomieszczenia. Wartości te ulegają zmianie jeżeli pomieszczenia mają większą wysokość, duże przeszklenia, lub są o nietypowych kształtach.

 

Wartość opałowa drewna, średnio liściastego to ok 4.2 kWh/kg. Różnice w spalaniu i jakości drewna są duże i zależą głównie od gęstości. Ma to również wpływ na zabezpieczenie powierzchni magazynowej.

Energię cieplną uzyskujemy w wyniku prawidłowego spalenia w naszym piecu określonej ilości drewna. W porze wczesno-wiosennej będzie ta ilość inna niż w styczniu, ale gromadzenie zapasu powinno być zgodne z przytoczonym zapotrzebowaniem.

 

Bardzo ważnym czynnikiem który ma wpływ na ilość zużycia drewna w sezonie jest sprawność urządzenia. Nasze palenisko uzyskuje 86% sprawności (dane techniczne) co jest jednym z lepszych wyników na rynku urządzeń grzewczych.

To co jest najważniejsze to wilgotność drewna. Niestety wciąż można spotkać teorie które wmawiają innym że mokre drewno lepiej i dłużej się pali ! Aby zadać kłam temu twierdzeniu posłużymy się takim krótkim wywodem. Drewno świeże (mokre) ma w sobie ok 50% wilgoci ponieważ woda się nie pali a musi odparować żeby spalić drewno, trzeba ją zagrzać, czyli dostarczyć energii, w efekcie odjąć tą energię od drewna które właśnie spalamy. W końcu i tak spalimy te mokre drewno, ale najpierw je susząc ! Przy tym kopcąc, produkując sadzę, kreozot, smołę itp. trucizny bardzo złego pochodzenia. Cierpi na tym nasze zdrowie nasze urządzenie, nasz komin, nasza atmosfera.

 

Dlatego, zapotrzebujemy paliwo dwa lub trzy sezony wcześniej w zależności od grubości składowania i rozdrobnienia drewna.

Żaden piec nie jest produkowany na mokre drewno, nie przewiduje tego żadna norma ! Paliwem podstawowym dla pieca TermoKaust jest sezonowane liściaste drewno opałowe, o wilgotności do 20%.

TermoKaust ® – Akumulacyjne piece szamotowe

Adres i siedziba:

Hryniewicze 3B

15-378 Bialystok

NIP 966-134-14-58

Marketing i dział techniczny:

kom. +48 663 203 082

mail: krzychu@termokaust.pl

skype: termokaust

Biuro czynne:

Pn-Pt: 8:00-16:00

Sob-Nd: Nieczynne

Zamówienia i relizacja:

tel. 85 747 49 80

fax. 85 747 49 81