Piece akumulacyjne, tak jak wszelkie paleniska i urządzenia do spalania paliw stałych są montowane, murowane lub składane na miejscu przeznaczenia z uwagi na duży ciężar lub gabaryty. Z reguły szata zewnętrzna gotowych pieców, przybiera odmienny charakter, ale czynnie współpracuje z wytworzonym ciepłem i powinna poprawiać ich właściwości. Obudowa kaflowa jest w tym przypadku najlepszym rozwiązaniem i wystrojem dla pieca TermoKaust. Urządzenie zostało dedykowane pod tą obudowę i odwrotnie.

Kafle piecowe, kominkowe, od wieków kojarzone są z wystrojem pieców i wnętrz. Bierze się pod uwagę ich czyste, estetyczne i ekologiczne właściwości, oraz wszelkie techniczne zalety podczas pracy urządzeń. Często bywa że są one obrazem gustu, upodobań właścicieli a nawet i odwagi artystycznej. Obudowy kaflowe różnią się od siebie kolorem, wzornictwem, rodzajem szkliw, wielkością kafli. Dzięki dużej różnorodności, możemy w ten sposób wytworzyć w pomieszczeniu odpowiedni klimat, lub zorientować nasz piec w odpowiedniej epoce, zgodnie z naszymi preferencjami.

Obraz zewnętrzny obudowy komponowany jest zawsze do reszty wystroju pomieszczenia i w całości uszlachetnia pomieszczenie.

Z doświadczenia wiemy że przywiązujecie Państwo do tego wielką uwagę. Piec stoi z reguły w centralnym miejscu salonu a więc i domu, tutaj na pewno chodzi bardziej o ogień i to co on symbolizuje w naszych rodzinach. To są wartości ponadczasowe.

Techniczne pojmowanie obudowy jest nieco bardziej złożone. Składa się ona z pojedynczych kafli tworząc ściany, przewężone półkami, gzymsami stojące na cokołach i zwieńczone koronami, zgodnie z wystrojem i rysunkiem, treścią kafla.

Obudowa kaflowa pieca TermoKaust, jest klasyczną obudową pieca kaflowego. Można ją wykonać w wielu wariantach. Opiszemy tutaj jedną z nich, która z naszego doświadczenia, ale przede wszystkim z naszego użytkowania jest polecana.

Średnie temperatury na powierzchni pieca szamotowego (bez obudowy) mogą w sposób niekontrolowany być wyższe niż zalecane i dlatego występuje konieczność wykonania przegrody buforowej, która potrafi wyrównać, złagodzić ale i przedłużyć emisję ciepła, które wychodzi z wnętrza podczas grzania.

Kafle to czysta, wypalana glina, która również posiada swój ciężar nie dużo mniejszy niż szamot. Bierze zatem udział w opisanej już akumulacji i gromadzeniu ciepła. Tworzy razem z piecem tzw. układ bezwładności cieplnej który decyduje o powolnym dozowaniu ciepła wytworzonego z gwałtownego procesu spalania. To są cechy które posiadają wszystkie materiały używane do budowy pieców kaflowych. Powołano do życia w ostatnich czasach pojęcie hypocaustum , które wywodzi się z systemów grzewczych używanych w starożytnym Rzymie i dotyczyło sposobu, systemu ogrzewania w termach lub domach. Zasadą tego systemu było ogrzewanie powietrza, krążącego, ale zamkniętego w kontrolowanych przestrzeniach kanałów ceramicznych, z reguły pod miejscem odbioru ciepła.

W podobny sposób działa obudowa wykonana na palenisku szamotowym. Wykonana powinna być z przerwą dylatacyjną pomiędzy ścianą grzewczą a rompem (tyłem) kafla. Wielkość odsunięcia (około 2cm) jest sprawą indywidualną, przeważnie wymuszoną już przez producenta kafli, ale w konstrukcji TermoKaust uwzględnioną w wymiarach i mocy cieplnej. Bardzo ciepłe powietrze wytworzone przez ściany szamotu krąży i opływa przestrzeń wytworzoną po zabudowie, jednocześnie wyrównując swoją temperaturę przekazywaną do obudowy ceramicznej. W ten sposób mamy naturalny efekt w miarę równego rozkładu temperatur. Daje to z kolei wyrównanie wektora emisji promieniowania ciepła we wszystkich kierunkach do pomieszczenia. Odbiorcą ciepła z ceramiki szkliwionej jesteśmy my sami z pominięciem ogrzewania powietrza, dlatego ogrzewanie piecem akumulacyjnym jest tak zdrowe i polecane, nie wysusza powietrza i nie spieka kurzu. Z tego też powodu należy dbać o raczej regularne codzienne palenie a nie dogrzewanie chwilową wysoką temperaturą powierzchni pieca. Większość brył pieca jest prostopadłościanem z przewężeniami, dlatego też narożniki i miejsca najdalej odsunięte od ściany ogrzewają się najpóźniej. W cyklu palenia regularnego ma to mniejsze znaczenie, bryła pieca jest wygrzana relatywnie równo.

Polecamy jak najbardziej stosowanie tego typu zabudowy z powodów technicznych, komfortu cieplnego, estetyki wystroju wnętrz, ale również i praktycznego. Utrzymanie w nienagannej czystości dość dużej powierzchni takiego „mebla” nie sprawia żadnej trudności a wręcz jest ułatwione.

W przypadku kiedy Państwo, postanawiacie wykonać inny sposób zabudowy, jest to oczywiście możliwe, prosimy o konsultacje z nami w sprawie zastosowania materiałów i technik, aby cel grzewczy i właściwości pieca były w pełni wykorzystane. Inna od kaflowej obudowa, zmienia charakterystykę grzewczą i parametry emisji energii z masy akumulacyjnej, dlatego też chcemy dostarczyć Państwu wskazówek co do oczekiwań i pracy pieca.

TermoKaust ® – Akumulacyjne piece szamotowe

Adres i siedziba:

Hryniewicze 3B

15-378 Bialystok

NIP 966-134-14-58

Marketing i dział techniczny:

kom. +48 663 203 082

mail: krzychu@termokaust.pl

skype: termokaust

Biuro czynne:

Pn-Pt: 8:00-16:00

Sob-Nd: Nieczynne

Zamówienia i relizacja:

tel. 85 747 49 80

fax. 85 747 49 81