Akumulacja ciepła w masie ceramicznej lub buforach z cieczą leży u podstaw projektowych każdego urządzenia grzewczego na paliwo stałe czyli drewno i brykiet drzewny. Rodzaj paliwa a raczej możliwość dawkowania, decyduje czy uzyskane ciepło jest sterowalne czy nie. Zmienność warunków atmosferycznych i zapotrzebowanie na ogrzanie naszych pomieszczeń jest dość duże i należy pozyskaną energią sterować. Po drugiej stronie, przeciwnej, stoją warunki w jakich się odbywa te spalanie w zależności od paliwa.

Najbardziej sterowalną energią jest energia elektryczna, sprawność urządzeń grzewczych sięga stu procent. Niestety jeżeli chodzi o koszt 1 kWh jest najwyższy z powodu ogromnej infrastruktury liniowej i jej utrzymania, awarii, zabezpieczeń itp. Drewno opałowe jest dokładną odwrotnością, niesterowalne ale najtańsze ze wszystkich powszechnie dostępnych, dodatkowo naturalne, ekologiczne i odnawialne.

Zbiegają się dwie ważne, ale różne sprawy jak dobrze spalić i pozyskać najwięcej energii z 1kg drewna, będąc pozbawionym możliwości regulacji paliwem ?

Do spełnienia warunku prawidłowego spalania drewna potrzebna jest wysoka temperatura ! To jest zasada spalania drewna. Wtedy proces spalania poszczególnych warstw i składników drewna, aż do zwęglenia i dalej jest prawidłowy. Tak naprawdę nie mamy wpływu na ten proces. Budując paleniska możemy tylko stworzyć naturze dogodne warunki do przeprowadzenia prawidłowej reakcji utleniania. Im większa temperatura tym lepsze spalenie i dopalenie cząstek stałych. Zjawisko palenia się drewna to bardzo gwałtowny i niemożliwy do kontrolowania proces, dlatego też tworzy tak piękne spektakle i obrazy.

Możemy jednak kontrolować pozyskiwanie energii cieplnej, poprzez budowę kanałów akumulacyjnych na drodze spalin. Ingerując w proces i w ogień, zmieniamy, przeważnie pogarszając emisję spalin i szkodliwych substancji. Brak zasobnika, buforu odbierającego nadmiar energii powoduje że chęć „duszenia” ognia jest ogromna z oczywistych powodów, ale miejmy świadomość że nie jest to prawidłowy sposób na produkcję ciepła.

Tutaj należy podkreślić bardzo ważne prawidło, że paliwo stałe = bufor akumulacyjny ! Należy w jak najlepszych (czyli wysokiej temperaturze) warunkach spalić porcje drewna i ładować nią masę akumulacyjną na drodze przechodzenia gazów, lub przez bufor wodny.

Sterowanie dopływem powietrza nie zdaje egzaminu, ponieważ nie dopalamy do końca cząstek stałych, węglowodorowych, które mają w sobie jeszcze dużo energii, a stracone będą bezpowrotnie po wędrówce do komina, tworząc tam jednocześnie zagrożenie pożarowe. Świadczą o tym okopcone szyby i kanały, gdzie nie dokonuje się proces dopalania.

Bufory ciepła - to jest nasza regulacja, im większy tym większa bezwładność a zatem swoboda w dozowaniu.

Masa akumulacyjna, zwłaszcza w naszym piecu pozwala na ten gwałtowny proces spalania drewna, nie musimy dbać o to że energia nam ulatuje do komina, konstrukcja jest tak stworzona że nie ma takiej możliwości. Inaczej wygląda sprawa po nagrzaniu się masy pieca. Szamot po osiągnięciu swoich wartości krytycznych przestaje się nagrzewać i przepuszcza ciepło do komina. Dlatego zalecamy, aby palić w piecu określoną porcję drewna. Taniej i wygodniej.

Dobór masy w piecu TermoKaust jest taki, aby dość szybko ją nagrzać i żeby relatywnie długo oddawała. W cyklu dobowego palenia i obsługi pieca masa nie powinna ostygnąć poniżej połowy wartości swojej średniej maksymalnej temperatury tzw. średniej ważonej. Wyniki podane w danych technicznych pokazują ok. 12h takiej akumulacji, ale są to wyniki wartości znamionowych ze startu zimnego. W warunkach użytkowania codziennego i normalnej pracy ciągłej mamy o wiele lepsze wyniki czasu oddawania ciepła do pomieszczenia. Czas ten z powodzeniem zamienia się na akumulację dobową, zwłaszcza wtedy, kiedy piec jest wspomaganiem innego systemu grzewczego.

Czas akumulacji na pewno będzie się różnił w poszczególnych przypadkach użytkowania, różnice w długości oddawania ciepła wystąpią przy zmianach temperatur zewnętrznych, różnych stopniach izolacyjności pomieszczeń czy też powierzchni szklanych. Ważną czynnością po spaleniu wsadu drewna, jest zamknięcie przepustnicy dolotu powietrza, aby wytworzone ciepło nie było przedmuchiwane przez chłodne powietrze do komina, dopiero wtedy mówimy o akumulacyjnym sposobie grzania.

TermoKaust ® – Akumulacyjne piece szamotowe

Adres i siedziba:

Hryniewicze 3B

15-378 Bialystok

NIP 966-134-14-58

Marketing i dział techniczny:

kom. +48 663 203 082

mail: krzychu@termokaust.pl

skype: termokaust

Biuro czynne:

Pn-Pt: 8:00-16:00

Sob-Nd: Nieczynne

Zamówienia i relizacja:

tel. 85 747 49 80

fax. 85 747 49 81